95 let Klubu českých turistů v Holešově (1914-2009).
95 let Klubu českých turistů v Holešově (1914-2009).
Konec 19.století se vyznačoval nebývalou aktivitou občanů Čech, Moravy a Slezska, která se odrážela ve výstavbě nových škol, vzniku Sokola a jiných organizací a spolků. Celá doba byla poznamenána nejenom rozvojem kultury, ale i probouzejících se sportovních aktivit. V Holešově vznikl Sokol v roce 1880 a jeho členové kromě cvičení v tělocvičně a divadelní činnosti organizovali pravidelné vycházky do přírody. V roce 1888 vznikl samostatný KČT Čech a Moravy. V Holešově byl založen KČT v roce 1914 zásluhou zakládajícího předsedy pana Josefa Adama, ředitele živnostenské záložny. V období 1.světové války byla činnost klubu omezena a s novým elánem se jeho činnost rozvíjela po ukončení války. Klub pořádal výlety a zájezdy, pečoval o údržbu zřícenin hradů (Lukov - katastr lukovský patřil tehdy do okresu Holešov) a dbal na kvalitu turistického značení v Hostýnských vrších. Záslužnou činnost prováděl cyklistický oddíl KČT v Holešově v období 2.světové války, kdy pod záminkou drobných turistických akcí oddíl podporoval činnost 1.partyzánské brigády Jana Žižky. Po 2.světové válce perzekucemi KSČ byla činnost Sokola utlumena a k dalšímu rozvoji došlo až v roce 1959, kdy vznikl turistický oddíl TJ Tatran Holešov s prvním předsedou Františkem Doškem, dlouholetým pracovníkem Sokola a zkušeným turistou. Zlatou dobou holešovské turistiky byla léta šedesátá a sedmdesátá, kdy stál v jejím čele Vladimír Hošek – turista, chatař a tramp. Postupně přibývalo členů, vznikly turistické oddíly mládeže („Tomíci“), jejichž vedoucí s nimi pořádali besedy, dobrodružné výlety, vedli je k poznávání přírody, k turistickým dovednostem i k jarnímu čištění lesních studánek. Nelze tu nevzpomenout dlouhodobých zásluh manželů Foltýnových, Jiřího Franka, Aloise Reimera. Prosté vycházky členové postupně obohatili o zajímavé hry a soutěže, a tak z původního skromného vítání jara se rozrostla poutavá až celodenní turistická i společenská akce, kterou jsme nazvali „Otvírání hor“. První ročník se konal v roce 1959 na Tesáku. Dvacítka – poslední - uzavřela tuto pestrou akci v roce 1978 na svahu za Skalným. Nezapomenutelný je například ročník desátý, kdy se na pláni pod vrcholem Skalného shromáždilo k plnění bohatého programu přes tisíc lidí nejen z okolí Holešova, ale z celé Moravy. Zastoupena byla i Praha a turisté ze Slovenska. To bylo v roce 1968, v roce vpádu pěti socialistických států na naše území. Uvedené zlaté období dalo vznik mnoha dálkovým pochodům, z nichž nejznámější byla Holešovská stovka přes Beskydy, jejichž propagátory a účastníky byli zejména Josef Večeř a Vlastimil Sedlář.
Náročnost pochodu a hlavně vzdálený start daly podnět ke vzniku „Holešovské padesátky rusavskými kotáry“, která se v letošním roce dožívá přes různé potíže svého 40. ročníku.
V roce 1982 předává pak široko daleko známý stovkař Večeř, vedení dálkových pochodů spolupracovníkovi Vladimíru Šimečkovi, od něhož jej po dalších 15 letech přebírá Vlastimil Sedlář, který je úspěšně vedl až do roku 2000.
Nejnáročnějším oborem turistické výkonnostní činnosti je turistika vysokohorská. Prakticky se provádí ve vysokých pohořích jako byly naše Tatry a už se úzce přibližuje k výkonům horolezeckým. Náš kraj má příhodné prostředí pro výcvik na Lukově a nad Rusavou na Skalném na známých skalách Orel, Zub a Žába. Výcvik vysokohorské turistiky organizoval každoročně od roku 1980 do roku 1989 Josef Cholasta, obětavý pracovník i pohotový fotograf a v dalších letech pak horolezecké oddíly Bystřice p/H a Holešov. Půvabů zimy si byli vědomi turisté v 70. letech 20. století, kdy využívali bohaté nadílky sněhu. Každý rok se v lednu objevovaly na zasněžených svazích Skalného tmavé skupinky stanů. Turisté nocovali i ve zbudovaných sněžných záhrabech a iglů.
Pro své členy pořádal odbor pestrou řadu akcí k poznávání zapadlých koutů našich hor, které zůstávaly stranou tehdejšího turistického ruchu. Bylo to hlavně v letech, kdy v čele odboru stál ing.Dušan Maceška.
KČT se výrazně zasloužil o záchranu Zemanovy kovárny. V 60. letech minulého století se opravovala městská část Holajka, kde na jejím okraji se rozpadala stará zámecká kovárna a hyzdila okolí. Zachránil ji vlastivědný kroužek doporučením, aby byla dána do správy turistům. Zásluhou Vladimíra Hoška, Zdeňka Foltýna a Jana Otáhala se skladiště kovárny neúnavnou a obětavou prací změnilo na útulnou klubovnu turistů. Tato byla později využívána i mladými Tomíky a Junáky. Nyní je celá kovárna včetně kovářského bytu majetkem města Holešova a černé řemeslo zde oprášil vnuk Vladimíra Hoška – Pavel Ševeček.
Další činností KČT je údržba turistických značení. Na tom má velkou zásluhu především dlouholetý značkař Arnošt Pospíšil.
V roce 2000 se předsedou KČT Holešov stává Ing.František Hostaša a za jeho působení byly pochody rozšířeny o cyklistické tratě na 50 a 25 km a byl změněn název pochodu na „Rusavskými kotáry na kole i pěšky“. Činnost odboru je zaměřena na pořádání autobusových zájezdů, vycházek a besed s názvem „Klubový večer s cestovatelem“. Těchto besed bylo uskutečněno v období 2000-2009 celkem 50.
10. výročí založení oslaví v září 2009 i oddíl mládeže TOM Medvědí stopa, který vede Jakub Šneidr. Oddíl má průměrně 70 členů a velmi bohatou a pestrou činnost. Oddíl mládeže patří ke špičkovým oddílům v České republice a je chloubou odboru KČT Holešov.
Ing.František Hostaša